czwartek, 19 marca 2009

Kradzież pojazdu - odmowa wypłaty odszkodowania

W ostatnim okresie coraz częściej ubezpieczyciele "chwytają się" coraz to bardziej wymyślnych metod w celu odmowy wypłaty odszkodowania.

Przykładowo, zawierają umowę ubezpieczenia AC w zakresie ryzyka "kradzież" przyjmując od ubezpieczającego wszelkie dokumenty, jakie otrzymał on od poprzedniego właściciela. W przypadku, gdy pojazd został sprowadzony z zagranicy, często umowa kupna-sprzedaży jest podpisana przez poprzedniego właściciela, np. Niemca. Sama zaś transakcja sprzedaży ma miejsce w Polsce, np. u osoby zajmującej się profesjonalnym sprowadzaniem aut. Pośrednik, tak go nazwiemy, podaje że jest pełnomocnikiem właściciela (np. Niemca). Często jednak jest on już właścicielem auta a z Niemcem wiąże go umowa kupna-sprzedaży. Z różnych powodów zależeć mu może na sprzedaży tego pojazdu, bez pozostawiania "śladu" o jego udziale w tej transakcji. I tutaj wkracza ubezpieczyciel, który nie kwestionuje autentyczności dokumentów w chwili zawierania umowy ubezpieczenia a dopiero w chwili zgłoszenia szkody polegającej na kradzieży auta. Wtedy też, za pośrednictwem "detektywów" dociera do poprzedniego właściciela i ustala, czy faktycznie sprzedał on ten pojazd osobie będącej nabywcą na umowie dostarczonej do ubezpieczyciela. Jeżeli nie, odmawiają wypłaty odszkodowania, podając że ubezpieczony nie nabył prawa własności!

Oczywiście, jeżeli taka osoba działa w dobrej wierze, to zgodnie z art. 169 kc. nabywa prawo własności, chyba że pojazd jest zgubiony, skradziony lub w inny sposób utracony. Wtedy nabywca może uzyskać własność dopiero z upływem trzyletniego terminu. Ograniczenie to nie dotyczy pieniędzy i dokumentów na okaziciela ani rzeczy nabytych na urzędowej licytacji publicznej lub w toku postępowania egzekucyjnego.

W każdym więc przypadku, należy dokładnie sprawdzić osobę sprzedającą pojazd a w przypadku stwierdzenia, iż nie jest ona tożsama z osobą wymienioną w dokumentach - dochować szczególnej ostrożności.

Autor: Michał Pietrykowski - Versus.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Już miałem okazję spotkać się z tym!!

Another Blogger pisze...

I don't understand your language but your template is great and your loading time is quite good. Try to put translator tool on your blog to more wide audience. Keep on blogging!

Anonimowy pisze...

WITAM AKTUALNIE MAM TAKI SAM PROBLEM TU NIE CHE MI WYPŁACIĆ ODSZKODOWANIA GDYŻ NIEMIENC NIE POTWIERDZIŁ ŻE MI SPŻEDAŁ AUTO TYLKO DO KOMISU ALE TEN Z KOMISU NIE UCZESTNICZYŁ NA PIŚMIE W SPRZEDAŻY I DO TEGO MAM DWIE UMOWY JEDNĄ NIEMIECKA A DRUGA DWUJĘZYCZNĄ I SĄ ONE Z INNYMI PODPISAMI I INNYM PISMEM PISANE NO I TU JEST KŁOPOT BO MNIE OSĄDZAJĄ O NIELEGALNE WPROWADZENIE NA TEREN PL. AUTA I NIE WIEM CO MAM ROBIC NIBY SPRAWA W SĄDZIE ALE BOJĘ SIĘ ŻE PRZEGRAM I TYLKO NAROSNĄ MI OPŁATY ZA WSZYSTKIE POSTĘPOWANIA SĄDOWEI ADWOKAT TEZ NIE JEST TANI :(

Versus pisze...

Proszę się nie martwić i przeczytać kontynuację tematu: http://odszkodowania.blogspot.com/2009/11/kradziez-pojazdu-odmowa-wypaty.html

Pierwsza prowadzona przeze mnie sprawa zakończyła się korzystnie dla poszkodowanego. Niemniej każda sprawa powinna być traktowana indywidualnie...